به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر وحید ولی پوری ده نو اظهار کرد: کمردرد به‌عنوان یکی از مشکلات اساسی افراد در جوامع امروزی مطرح شده و هزینه درمان آن در حال افزایش است. و عوامل روانی موجب آسیب جسمانی کمر یا تشدید آن می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین اختلالات اسکلتی عضلانی است که بیشتر افراد جامعه در طول زندگی خود حداقل یک‌بار آن را تجربه می‌کنند.

همچنین آسیب مرتبط با کمردرد بالاترین رقم شیوع ۱۰ تا ۸۰ درصدی را به خود اختصاص داده که علاوه بر جنبه‌های بهداشتی از نظر اقتصادی نیز توجه همگان را به خود جلب کرده است.

بیشترین دلیل ابتلای افراد به دیسک کمر

این عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور لرستان خاطرنشان کرد: اغلب افرادی که از این مشکل رنج می‌برند، در طول زندگی خود در معرض مشکلات عمده نظیر کاهش عملکردهای جسمی، روانی و اجتماعی و کاهش سلامت عمومی و ایجاد دردهای ثابت و دوره‌ای هستند.

ولی پوری ده نو یادآور شد: پیشنهادات زیادی در ر رابطه با علت اصلی بیماری ارائه شده است که از آن جمله می‌توان به ضایعات ستون فقرات کمری، درگیری در دیسک بین مهره‌ای، رباط‌ها، اعصاب و عدم توازن و ضعف عضلانی اشاره کرد.

عوامل روانی موجب آسیب جسمانی کمر یا تشدید آن می‌شود
عوامل روانی موجب آسیب جسمانی کمر یا تشدید آن می‌شود

مفهوم کمر درد

وی ‌بیان کرد: کمردرد به معنی درد، کشیدگی یا سفتی عضلانی بین ناحیه زیر دنده‌ها و بالای چین‌های گلوتئال پایینی است، آسیب‌های که می‌تواند با یا بدون درد سیاتیک باشد. از منظر بالینی، کمردرد فرایندی چند عاملی و پیچیده است که به عوامل محیطی، جسمانی، روانشناختی و حتی وراثتی بستگی دارد.

این دکترای فیزیولوژی ورزشی افزود: یکی از زمینه‌های کنش بینابینی جسم و روان کمر است. اگرچه کمردرد ممکن است به علت پارگی دیسک بین مهره‌ها، ناهنجاری‌های مادرزادی ستون فقرات و یا کشیدگی رباط ماهیچه‌های کمر باشد؛ ولی در بسیاری از موارد علت آن روان- تنی (سایکوسماتیک) بوده و یعنی عوامل روانی موجب آسیب جسمانی کمر یا تشدید آن می‌شوند.

شایع ترین اختلالات همراه با دیسک کمر

ولی پوری ده نو گفت: اضطراب، افسردگی و اختلالات شخصیت شایع‌ترین موارد همراه با کمردرد عنوان شده‌اند. گرچه کمردرد به علل مختلف از جمله صدمات مربوط به حرفه و سن ایجاد می‌شود، ولی فتق دیسک کمر به‌عنوان یک عامل ایجادکننده کمردرد مکانیکی در مطالعات مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

وی یادآور شد: اگر این بخش از بدن در معرض فشار بیش‌ازحد یا بی‌ تحرکی قرار گیرد یا فعالیت‌هایی که نیازمند تغییر مکرر وضعیت بدن، بلند کردن بارهای سنگین، خم شدن و چرخش مکرر هستند، علاوه بر این‌که اندام‌های داخلی بدن در معرض خطر قرار می‌گیرند، ساختار اسکلتی و عضلانی بالاتنه نیز دچار عدم تعادل شده، بر روند فعالیت‌های حرکتی روزمره زندگی تأثیر می‌گذارد.

khabarban.com